Pepper robot a járvány elleni küzedelemben
Blogbejegyzésünkben a Softbank Robotics adatai és újságcikkek alapján nemzetközi példákat gyűjtöttünk össze. Vajon hogyan segített az emberiségnek Pepper robot a világjárvány során?
Először is tisztázzuk, hogy mi is a Softbank. Ez a cég gyártja Pepper robotot mint hardvert. Pepper robottal kapcsolatban világszerte sok cég végez kutatásokat, fejlesztéseket. Magyarországon ilyen szoftverfejlesztő cég a Netlife Robotics. Alapvetően a mesterséges intelligencia, a hangfelismerés és a gépi tanulás cégünk kutatási területe. Célunk pedig digitális ügyfélszolgálati megoldások létrehozása ezen technológiák segítségével.
Pepper robot a legjobb
2014 óta folyamatosan új utakat, megoldásokat, eszközöket keresünk. Mivel Pepper robot talán a legkiválóbb robothardver, ezért döntöttünk a forgalmazása mellett. Az alaphardver viszonylag kevés dolgot tud. Ezért saját szoftvert fejlesztettünk hozzá, amely segítségével képes a magyar nyelvű ember-robot interakcióra.
Az utóbbi időszak sajnos nem kímélte a robotikát sem. Ugyanakkor Pepperrel számos helyen sikert könyvelhettek el a fejlesztők és, ami lényegesebb, a felhasználók is. Magyar sikerünkről már többször is beszámoltunk.
Most nézzük, vajon Pepper robot hogyan teljesít a világ más részein?
Néhány példát hoztunk, amelyek a kutatók, fejlesztők és felhasználók közös sikereként születettek.
Kína
A koronavírus elleni védekezésben elsőként Kína kezdett el robotokat alkalmazni. Vuhánban egy “okoskórház” robotok egész garmadáját vetette be. Fő cél a túlterhelt és kimerült emberi munkaerő segítése. Természetesen a robotok között Pepper is megtalálható. Rajta kívül még számos humanoid és nem humanoid robot is szolgálatot teljesít. Ők különböző méréseket (lázmérést, vérvételt) és számos más vizsgálatot is képesek elvégezni. A robotokat a CloudMinds Technology, a Softbank Robotics-hoz kötődő start up vállalkozás adományozta a kórháznak.
Forrás: Leslie Katz, Cnet.com
Robotok segítenek a vendégeknek japán szállodákban
Japánban a járvány alatt túlzsúfolttá váltak a kórházak. Tokióban ezért az enyhe koronavírusos tünetekkel rendelkezőket inkább hotelekben helyezték el.
Ezekben a hotelekben kezdtek el robotokat alkalmazni a fertőzöttek segítésére. Ezáltal a szállodák személyzete is biztonságosabban láthatta el feladatait.
Pepper fő feladata a feszültség csökkentése volt. Bátorította és jobb kedvre derítette beszélgetőpartnereit.
Pepper robot az Edekában
Az Edeka Németország egyik legnagyobb áruházlánca. 1898-ban, Berlinben alapították. Peppert a világjárvány elleni küzdelem érdekében kezdték el alkalmazni. A robot feladata az ügyfelek tájékoztatása. Figyelmezteti őket a szabályok betartására, mint a maszkviselés, távolságtartás és hasonlók.
AB VASSILOPOULOS (Görögországból)
A cég az Edekához hasonló kiskereskedelmi üzletlánc. Ők is alkalmazzák a járvány elleni védekezésben Peppert. A robot hasonló feladatokat kapott, mint német társa az Edekánál.
UZ Kórház Belgium
Az UZ Brussel Hospital egy egyetemi kórház Brüsszelben. 2020 májusban kezdték el tesztelni Peppert, mint szociális robotot. A kórházban, mint mindenhol máshol, kiemelten fontos volt a távolság megtartása. A robot feladata ennek érvényesítése. Tulajdonképpen az ő segítségével tartatják be a biztonsági előírásokat a páciensek és kórházi dolgozók érdekében.
Még több: The Brussels Times; Softbank Robotics; UZ Brussel Hospital, Cnet.com, BBC.com
Pepper robot alkalmazására még sok hasonló példát is lehetne hozni. Európában is egyre több helyen megtalálható. Nyilván ezek nem mindegyike áll kapcsolatban a COVID-19-cel. Sok helyen már jóval a járvány előtt belefogtak a projektbe.
A jó hír, hogy ez a nagyszerű technológia már itthon is elérhető, és magyar fejlesztésű szoftver segítségével tudása személyre szabható. Még jobb hír, hogy ehhez nem is kell máshová lapozni, elég ha a lenti gombra kattintasz!